ASKERLİK HİZMETİNİ YERİNE GETİREN CEZALANDIRILMALIMI ?

Ülkemizde erkekler askere gidiyor ve askerlik süresinde sigortalı erkek işçi ve memur olarak çalışmak mümkün olmuyor. Bu nedenle askerlik süresinde borçlanma yapılabiliyor. Silâhaltında er veya erbaş olarak veya yedek subay okulunda geçen askerlik sürelerinin borçlanılması, askerlik borçlanması oluyor.
Askerlik borçlanması, emeklilik için sigortalılık başlangıcını öne çekme ve eksik prim günlerini tamamla mada çok yararlı bir müessese olarak dikkati çekiyor. Bu anlamda erkek sigortalıların emekliliği hak ediş anlamında ellerini güçlendiriyor.
Askerlik borçlanması için yapılacak dönemdeki asgari ücret üzerinden belirlenen prime esas kazanç tutarının alt ve üst limitinden hesaplama yapılıyor. Prime esas kazancın günlük tutarının yüzde 32’si oranında belirlenen günlük rakamla borçlanılacak gün sayısı çarpılarak ödenmesi gereken rakam belirleniyor.
Evet
01 Ocak 2018 tarihinden itibaren yürürlüğe giren Yeni Asgari ücrete bağlı olarak Askerlik Borçlanması tutarı arttı.

Bilindiği üzere 01 Ocak 2018 tarihinden itibaren asgari ücret aylık Brüt 2.029,50 TL oldu. Neti asgari ücret ise 1.603,12 TL oldu.

2- ASKERLİK Borçlanma tutarları 2018 yılı için ne kadar oldu?
01 Ocak 2018’den 31 Aralık 2018 Tarihine kadar Asgari ücret üzerinden hesaplanmış (En düşük) ASKERLİK borçlanması tutarı aşağıda belirtilmiştir.
2.1- ASKERLİK Borçlanması – 1 AYLIK – 649,44 TL
2.2- ASKERLİK Borçlanması – 1 YILLIK – 7.793,28 TL
2.3- ASKERLİK Borçlanması – 18 AYLIK – 11.689,92 TL

*Askerlik borçlanma tutarı Tebliğ tarihinden itibaren 1 AY içinde ödenmelidir.

PEKİ BU VATANİ GÖREVİ YERİNE GETİREN HER TÜRK VATANDAŞI PİRİM İ EKSİK OLDUĞU ZAMAN TAMAMLAMAK İÇİN BU ÜCRETİ YATIRMALI MI .
VATANDAŞ VATAN HİZMETİ İÇİN EVİNİ, İŞİNİ, EŞİNİ AİLESİNİ KISACASI DIŞARIDAKİ HAYATINI GERİDE BIRAKIP DEVLETE HİZMET İÇİN GİTMEKTE DİR . BUNUN KARŞILIĞI NDA SEMBOLİK OLARAK MAAŞ ALMAKTA BU SÜRE İÇERİSİNDE AİLESİNDEN MADDİ DESTEK DE ALMAK ZORUNDA KALARAK BU GÖREVİ YERİNE GETİRİYOR .
ÖZEL VEYA TÜZEL KURUMLARDA SSK SIZ PERSONEL ÇALIŞTIRMANIN BÜYÜK CEZALARI OLMASINA RAĞMEN DEVLET KENDİSİNE HİZMET EDEN VATANDAŞININ SSK PİRİMİNİ YATIRMAMAKTA SSK PİRİMİNİN HİZMETİNE DAHİL EDİLMESİNİ TALEP ETMESİ HALİNDE ÜCRET TALEP ETMEKTE DİR.BU DURUMUN İVEDİOLARAK DEĞERLENDİRİLMESİVE ÇÖZÜME KAVUŞTURULMASI GERKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ. AKSİ TAKDİRDE VATANA HİZMET ETMENİN PARA İLE CEZALANDIRILDIĞI GEÇEĞİ ORTADA KALACAK SOSYAL DEVLET İLE ÇELİŞMEYE DEVAM EDECEKTİR.

Selahattin Karaca
Selahattin Karaca
Adres : GMK Bulvarı No:40/2 Maltepe Çankaya-Ankara - Telefon : (0312) 229 03 25 - Faks : (0312) 229 03 26